GE 68855 Ecolux 4' Long Life T8 - F32T8/XL/SPX35E2 Case/30
- Premier# F32/835X - 4 Foot T8 32W 3500K
GE 68855 - 32W 3500K Fluorescent T8
GE Ecolux T8 lamps have reduced mercury content by over 80% over the previous traditional fluorescent lamps. Sold in cases of 36 for shipping purposes. Passes TCLP, which can lower disposal costs. Extra long life span of 40,000 hours.
| Watts | 32 |
|---|---|
| Lumens | 2925 |
| Lumens Per Watt | 91.406 |
| Volts | 120V |
| Color Temperature | 3500K |
| Kelvin | 3500K |
| Base Type | Miniature Bi-Pin |
| Bulb Shape | T8 |
| CRI | 80 |
| Rated Hours | 40,000 |
| Dimmable | No |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 48 |
| Diameter (Inches) | 1 |
| Case Quantity | 36 |
| Manufacturer Part # | F32T8/XL/SPX35E2 |
| Manufacturer Order # | 68855 |
| Premier Part # | F32/835X |
Write your content here...