GE 62326 LED36T8/G/8/830 Type C LED T8 3000K 30W 0-10V Dimming
- Buy 2 for $629.95 each and save 5%
- Buy 4 for $599.95 each and save 9%
- Premier# LT88FT30K30W-GE
- GE LED36T8/8/830 #62326
GE 62326 LED36T8/G/8/830 Type C LED T8 3000K 30W 0-10V Dimming
Type C LED T8 tubes from GE are now available in 8'. These LED T8 lamps come in Fa8 single-pin base and utilize a GE external driver to operate. This dimmable driver allows for 0-10V dimming for even more control and energy savings. The lamp and driver deliver 120 total system lumens/watt on 36W compared to 59W+ in 8ft T8. 270° light distribution. LED tubes and driver rated for 50,000 hours with a 5 year warranty. For shipping purposes, must be ordered in cases of 20.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 30W |
| Fluorescent Equivalent | 59W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 4200 |
| Lumens Per Watt | 140 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Base Type | FA8 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 96" |
| Length (M.O.L.) Inches | 96 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | 270° |
| Driver | External |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Certifications | CUL/UL |
| Case Quantity | 20 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED36T8/8/830 |
| Manufacturer Order # | 62326 |
| Premier Part # | LT88FT30K36W-GE |
Write your content here...