***Discontinued*** GE LED80/2M250/740 43258 LED Replacement 250W Metal Halide 4000K
- Premier# NLED0683
- ***Discontinued*** GE 43258 LED80/2M250/740
***Discontinued*** GE LED80/2M250/740 43258 LED Replacement 250W Metal Halide 4000K
Replace your 250W Metal Halide lamps while reusing the existing ballast for simple install! GE's new 80W LED lamp uses 50% less energy while providing a similar light output. Uses existing fixture optics and ballast (pulse or probe start). Instant on and suitable for open and enclosed fixtures. Available in 4000K or 5000K color temperatures. Rated for 50,000 hours with a 5 year warranty from GE.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 80W |
|---|---|
| HID Equivalent | 250W |
| Lumens | 11,800 |
| Lumens Per Watt | 147 |
| Volts | Ballast Dependent |
| CRI | 70 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | EX39 |
| Length (M.O.L.) Inches | 8.4 |
| Diameter (Inches) | 4.09 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 50°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 3 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED80/2M250/740 |
| Manufacturer Order # | 43258 |
| Premier Part # | NLED0683 |
Write your content here...