GE 43143 LED15T8/G/U6/840 Type C LED Ubend 6" 13W 4000K 12/Case
- Premier# LT8UB40K13W/C-GE
- GE 43143 LED15T8/G/U6/840 12/Case
GE 43143 LED15T8/G/U6/840 Type C LED Ubend 6" 13W 4000K 12/Case
GE's Type C LED Ubends allow you to retrofit your fluorescent u-shaped lamps to LED without a comprehensive install. Each LED Ubend must be connected to a GE Lightech Driver like the GE 38970 (non-dimming) or the GE 38974 (0-10V dimming) to operate. Available in 6" Leg Spacing as well as the less common 1-5/8" Leg Spacing. 6" Leg Spacing LED Ubends come in 3000K, 3500K, 4000K and 5000K and deliver 130-142 lumens per watt. For shipping purposes, must be ordered in cases of 12.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 13W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1800 |
| Lumens Per Watt | 138 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 6" |
| Length (M.O.L.) Inches | 22.5 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | External |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Certifications | CUL/UL/DLC |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED15T8/G/U6/840 |
| Manufacturer Order # | 43143 |
| Premier Part # | LT8UB40K13W/C-GE |
Write your content here...