GE 42556 Ecolux 4' High Lumen Long Life T8 - F32T8/XL/SPX50HLEC Case/36
- Buy 6 for $204.95 each and save 21%
- Premier# F32/850XL - 4 Foot T8 32W 5000K Case/36
GE 42556 - 32W 5000K Fluorescent T8
GE Ecolux T8 lamps have reduced mercury content by over 80% over the previous traditional fluorescent lamps. Sold in cases of 36 for shipping purposes. Passes TCLP, which can lower disposal costs. Long Lifespan of 40,000 and high lumen package of 3000.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 32 |
| Lumens | 3000 |
| Lumens Per Watt | 93.75 |
| Volts | 120V |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Base Type | Miniature Bi-Pin |
| Bulb Shape | T8 |
| CRI | 80 |
| Rated Hours | 40,000 |
| Dimmable | No |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 48 |
| Diameter (Inches) | 1 |
| Case Quantity | 36 |
| Manufacturer Part # | F32T8/XL/SPX50HLEC |
| Manufacturer Order # | 42556 |
| Premier Part # | F32/850XL |
Write your content here...