***DISCONTINUED GE 38974 LED15T8/DR/D2L Lightech 2-Lamp Dimming Driver Type C LED Case/10
- ***DISCONTINUED GE 38974 LED15T8/DR/D2L
GE 38974 LED15T8/DR/D2L Lightech Dimming Driver 2-Lamp LED T8 T5
GE Lightech External Dimming Driver for GE 15W 4' Type C LED T8, 2' Type C LED T5 lamps or two GE 6" Leg Spacing Type C LED Ubends. GE 38974 operates two 2' LED T5 lamps and is capable of functioning with a 0-10V dimmer to allow for dimming with the Type C LED T5 lamps.
Brochures & Cut Sheets
| Volts | 120-277V |
|---|---|
| Input Current Max | 0.42A @ 120V |
| Input Power Max | 30 |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Max. Current | N/A |
| Power Factor | >0.9 |
| THD Max | N/A |
| Output Current | 0.44*2 |
| Output Voltage | 27-33V |
| Output Power | N/A |
| Efficiency | >.9% |
| Case Style | N/A |
| Dimmable | 0-10V |
| Length (M.O.L.) Inches | 9.5 |
| Width (Inches) | 1.3 |
| Height (Inches) | 1.25 |
| Maximum Temp | 104°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED15T8/DR/D2L |
| Manufacturer Order # | 38974 |
| Premier Part # | NSB0176 |
Write your content here...