GE 38970 LED15T8/DR/UN/2L Lightech Non-Dimming Driver 2-lamp 6" LED Ubend Case/10
- GE 38970 LED15T8/DR/UN/2L
GE 38970 LED15T8/DR/UN/2L Lightech Non-Dimming Driver 2-lamp 6" LED Ubend Case/10
GE 38970 is a 2-lamp external non-dimming driver to be used with Type C LED Ubends with 6" Leg Spacing. Ordered in cases of 10.
Brochures & Cut Sheets
| Volts | 120-277V |
|---|---|
| Input Current Max | N/A |
| Input Power Max | 30 |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Max. Current | N/A |
| Power Factor | N/A |
| THD Max | N/A |
| Output Current | 0.44*2 |
| Output Voltage | 26-34V |
| Output Power | N/A |
| Efficiency | >.9% |
| Case Style | N/A |
| Dimmable | None |
| Length (M.O.L.) Inches | 9.5 |
| Width (Inches) | 1.3 |
| Height (Inches) | 1.1 |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED15T8/DR/UN/2L |
| Manufacturer Order # | 38970 |
| Premier Part # | NLED0760 |
Write your content here...