GE 38563 LED19A30/150/827 3-Way LED A21 Lamp 19W 2700K Case/6
- Buy 5 for $109.95 each and save 12%
- Premier# LA2127K19W-GE
- GE 38563 LED19A30/150/827 3-Way LED A21
GE 38563 LED19A30/150/827 3-Way LED A21 Lamp 19W 2700K
GE now offers LED A21 lamps that can change wattage with a simple click. New updated versions that are more efficient than ever. GE's 13W LED A21 can replace 30W/70W/100W incandescents while the 19W replaces 50W/100W/150W incandescents. This adds to versatility and being able to be used in any application. 2700K color temperature and 25,000 hours rated life. 5.31" length. Sold in case quantities of 6.
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 19W |
| Incandescent Equivalent | 50/100/200 |
| Lumens | 650/2155/1300 |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A21 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.31 |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED19A30/150/827 |
| Manufacturer Order # | 38563 |
| Premier Part # | LA2127K19W-GE |
Write your content here...