GE 38188 LED13A30/100/827 3-Way LED A21 Lamp 13W 2700K Case/6
- Premier# LA2127K13W-GE
- GE 38188 LED13A30/100/827 3-Way LED A21
GE 38188 LED13A30/100/827 3-Way LED A21 Lamp 13W 2700K Case/6
GE now offers LED A21 lamps that can change wattage with a simple click. New updated versions that are more efficient than ever. GE's 13W LED A21 can replace 30W/70W/100W incandescents while the 19W replaces 50W/100W/150W incandescents. This adds to versatility and being able to be used in any application. 2700K color temperature and 25,000 hours rated life. 5.31" length.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 13W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | 30W-70W-100W |
| Lumens | 400/1400/840 |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.31 |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED13A30/100/827 |
| Manufacturer Order # | 38188 |
| Premier Part # | LA2127K13W-GE |
Write your content here...