GE 35773 LED18ET8/G/4/865 Type A 4' LED T8 6500K 18W Uses Ballast Case/20
- Buy 4 for $241.95 each and save 7%
- Buy 7 for $225.95 each and save 13%
- Buy 15 for $212.95 each and save 18%
- Buy 25 for $200.00 each and save 23%
- Premier# LT865K18W/B-GE
- GE LED18ET8/G/4/865 35773
GE 35773 LED18ET8/G/4/865 Type A 4' LED T8 6500K 18W Uses Ballast Case/20
GE's Type A LED T8 lamps have been upgraded once again! GE's Type A LED tubes always are at the top of the list for lumens per watt and efficiency. Now available 2', 3' and various 4' wattages including 12W, 15W and 18W and in various color temperatures for each wattage. This includes the rare 6500K color temp in 15W and 18W (6500K version is not DLC rated). Type A LED T8 lamps require the existing fluorescent ballast to operate OR you can utilize GE Current's Type Hybrid Drivers to create a Type C system with these lamps!
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 18W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 2600 |
| Lumens Per Watt | 144 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 6500K |
| Dimmable | N/A |
| Base Type | G13 |
| Wiring | N/A |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Length (M.O.L.) Inches | 48 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Uses Ballast/Hybrid Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 20 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED18ET8/G/4/865 |
| Manufacturer Order # | 35773 |
| Premier Part # | LT865K18W/B-GE |
Write your content here...