TCP LT814B2CCT $8.68 SelecT8 LED T8 4' 14W Color Select LED T8 Type B 3000K-6500K
- Buy 4 for $234.95 each and save 10%
- Buy 7 for $216.95 each and save 17%
- Premier# LT8CCT14W-T
- TCP LT814B2CCT - 4' 14W Color Selectable 3000K/3500K/4000K/5000K/6500K Type B LED T8
TCP LT814B2CCT $8.68 SelecT8 LED T8 4' 14W Color Select LED T8 Type B Case/25
Not sure what color temp you want with your LED T8? Then check out TCP's SelecT8 line of LED T8 lamps that now allow you to choose from 3000K, 3500K, 4000K, 5000K and 6500K with just a switch on the lamp itself! This allows end users to use only one SKU for multiple CCT requirements and reduce inventory costs. Available in Type A (ballast compatible) or Type B (ballast bypass) configuration. Type B version can be installed via single or double-end wiring. Save 50%+ on energy while improving efficacy and light output. Glass design with 190 Degree Beam Angle and 300 Degree Field Angle. Type A version operates off existing Instant Start ballast. Non-dimmable.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 14W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1800-1900 |
| Lumens Per Watt | 128-136 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3000K/3500K/4000K/5000K/6500K |
| Kelvin | 3000K-6500K |
| Dimmable | N/A |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Single/Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.8 |
| Width (Inches) | 1.1 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 190° |
| Light Emitting Area | 300° |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LT814B2CCT |
| Manufacturer Order # | T804BD10CCT |
| Premier Part # | LT8CCT14W-T |
Write your content here...