***DISCONTINUED*** GE 34472 LED13BT8/G4/830 3' Type B LED T8 3000K 13W 20/Case
- ***DISCONTINUED*** Premier# LT83FT30K13W-GE
- GE LED13BT8/G4/830 #34472 20/Case
***DISCONTINUED*** GE 34472 LED13BT8/G4/830 3' Type B LED T8 3000K 13W 1600 Lumens
GE has joined the Type B LED T8 market and has produced a ballast bypass LED T8 with unprecedented efficacy. GE's 3' 13W LED T8 delivers 1600-1750 lumens and is available in 3000K (limited), 3500K, 4000K and 5000K. For use in open or enclosed fixtures. 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. In-line fuse and socket kit available and advised. Glass construction with 270° light distribution. For shipping purposes, must be ordered in cases of 20.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 13W |
|---|---|
| Fluorescent Equivalent | 30W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1600 |
| Lumens Per Watt | 123 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3000k |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Length (M.O.L.) Inches | 36 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | 270° |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Certifications | CUL/UL/DLC |
| Case Quantity | 20 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED13BT8/G4/830 |
| Manufacturer Order # | 34472 |
| Premier Part # | LT83FT30K13W-GE |
Write your content here...