GE 34038 LED4DA15-W3/827 LED A15 4W 2700K 40W Equivalent Dimmable Case/24
- ***Premier# LA1527K4W-GE
- GE LED4DA15-W3/827 LED A15
GE 34038 LED4DA15-W3/827 LED A15 4W 2700K 40W Equivalent Dimmable
GE 34038 is a 4W LED A15 lamp in 2700K with a frosted lens. GE's LED A-line general purpose lamps are an excellent LED replacement option whether replacing 40W or 60W bulbs all the way up to 100W. Halogen-like color with kelvin temps from 2400K ultra soft white up to 5000K daylight. Dimmable from 100% down to 10%. 3-year warranty and rated for 15,000 hours. Sold by the case of 24.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 4W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lumens | 300 |
| Lumens Per Watt | 75 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | A15 |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.5 |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | Omnidirectional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED4DA15-W3/827 |
| Manufacturer Order # | 34038 |
| Premier Part # | LA1527K4W-GE |
Write your content here...