GE LED50ED23.5/725 27572 50W LED 100W HID Replacement E39 2450K
- Buy 6 for $119.95 each and save 8%
- Premier# LOC25K50WEX39-GE
- GE 27572 LED50ED23.5/725
GE LED50ED23.5/725 27572 50W LED 100W HID Replacement E39 2450K
There are several Type B (ballast bypass) HID LED replacements, but GE's is unique for a couple of reasons. For one, it is the most efficient out there with lumens per watt ratios of 150+. The biggest factor is that GE designed these lamps to be the same size and form factor of their metal halide/high pressure sodium counterparts. Other LED brands provide lamps that are often times too big to fit within the same fixture. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Rated for open or enclosed fixtures. Damp rated. Available in rare 2450K and 3000K in addition to 4000K and 5000K. Lower watt options available in E26 base and E39 base. Tether kit and in-line fuse included which provides 6 kV surge protection. Must be ordered in cases of 3.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 50W |
|---|---|
| HID Equivalent | 100W |
| Lumens | 7150 |
| Lumens Per Watt | 143 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 70 |
| Color Temperature | 2450K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E39 |
| Length (M.O.L.) Inches | 7.7 |
| Diameter (Inches) | 3.6 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 50°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 3 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED50ED23.5/725 |
| Manufacturer Order # | 27572 |
| Premier Part # | LOC25K50WEX39-GE |