GE LED50ED23.5/740 22679 50W LED 100W HID Replacement 4000K E39
- Buy 6 for $104.95 each and save 5%
- Buy 15 for $92.95 each and save 15%
- Premier# NLED0762
- GE 22679 LED50ED23.5/740
GE LED50ED23.5/740 22679 50W LED 100W HID Replacement 4000K E39
There are several Type B (ballast bypass) HID LED replacements, but GE's is unique for a couple of reasons. For one, it is the most efficient out there with lumens per watt ratios of 150+. The biggest factor is that GE designed these lamps to be the same size and form factor of their metal halide/high pressure sodium counterparts. Other LED brands provide lamps that are often times too big to fit within the same fixture. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Rated for open or enclosed fixtures. Damp rated. Available in 4000K and 5000K. Lower watt options available in E26 base and E39 base. Tether kit and in-line fuse included which provides 6 kV surge protection. Must be ordered in cases of 3.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 50W |
| HID Equivalent | 100W |
| Lumens | 7500 |
| Lumens Per Watt | 150 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 70 |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E39 |
| Bulb Shape | ED23 |
| Length (M.O.L.) Inches | 7.7 |
| Diameter (Inches) | 3.6 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 50°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 3 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED50ED23.5/740 |
| Manufacturer Order # | 22679 |
| Premier Part # | NLED0762 |
Write your content here...