GE 20137 LED32P38W830/40 32W 120-277V LED PAR38 3000K 40° Flood
- Premier# LP3830KFL32W277V-GE
- GE 20130 LED32P38W830/40
GE 20137 LED32P38W830/40 32W 120-277V LED PAR38 3000K 40° Flood
GE's 32W 3000 lumen LED PAR38 is now available in 120-277V configuration and wet rated for any outdoor application. Available in 3000K and 15° Spot, 25° Narrow Flood and 40° Flood beam angles. At 3000 lumens, this lamp has the top lumen count for any 277V LED PAR38. 277V version is non-dimmable.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 32W |
| Incandescent Equivalent | 250W-500W |
| Halogen Equivalent | 250W-500W |
| Lumens | 3000 |
| Lumens Per Watt | 93.75 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR38 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.12 |
| Diameter (Inches) | 4.72 |
| Beam Angle | 40° |
| CBCP | 6000 |
| Power Factor | >0.9 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Yes |
| Rated for Enclosed Fixtures | Lamp life may be affected |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer Part # | LED32P38W830/40 |
| Manufacturer Order # | 20137 |
| Premier Part # | LP3830KFL32W277V-GE |
Write your content here...