ETI 55402161 GL-250-MV Grow Elite High Output 250W LED Indoor Grow Light
- ETI 55402161
- GL-250-MV Grow Elite High Output 250W LED Indoor Grow Light
ETI 55402161 GL-250-MV Grow Elite High Output 250W LED Indoor Grow Light
ETI Solid State Lighting presents the Grow Elite series of High Output LED Indoor Grow Light fixtures. Accelerates plant growth for higher yields while saving huge amounts of energy. Emits less heat for lower HVAC costs and avoiding leaf burn. Built-in timer. Optional remote control. Available in 250W or 500W for replacing 600W up to 1000W HID grow light fixtures. 120-250V. Rated for 100,000 hours of life with a 5 year manufacturer warranty. Damp location rated. Powered by a 10' power cord. 450-900 µmol/s with a QE / fixture of 1.8 umol/J. 100° Beam Spread. Operating Temperature of 32°F minimum to 113°F max.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | ETI |
|---|---|
| HID Equivalent | 600W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 250W |
| Lumens | N/A |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Volts | 120-250V |
| Frequency | 50/60Hz |
| CRI | N/A |
| Color Temperature | N/A |
| PPF | 450 umol/s |
| QE / Fixture | 1.8 umol/J |
| Dimmable | N/A |
| Distribution | >100° |
| Finish | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 19.75 |
| Height (Inches) | 13.88 |
| Width (Inches) | 5.5 |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Temperature | 32°F |
| Power Source | 10' Power Cord |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | GL-250-MV |
| Manufacturer Order # | 55402161 |
| Premier Part # | N/A |
Write your content here...