ETI 55401161 GL-72-MV Grow Elite Adjustable 72W LED Indoor Grow Light
- ETI 55401161
- GL-72-MV Grow Elite Adjustable 72W LED Indoor Grow Light
ETI 55401161 GL-72-MV Grow Elite Adjustable 72W LED Indoor Grow Light
Adjustable and linkable LED Grow light fixture from ETI. Ideal for soil or hydroponic planting in greenhouses, nurseries, commercial growing operations, and indoor gardens. Consumes 2/3rd less energy than a 200W HID fixture while accelerating plant growth for higher yields. Promote flowering or vegetating with selectable light spectrum. Provides down or side illumination with rotating light bars. Can link up to 8 Adjustable LED Indoor Grow Lights in series. Does NOT emit UV rays. Maintenance free - no bulbs required. 5 Year manufacturer warranty and rated for 60,000 hours. Wet location rated. 120-250V.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | ETI |
|---|---|
| HID Equivalent | 200W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 72W |
| Lumens | N/A |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Volts | 120-250V |
| Frequency | 50/60Hz |
| CRI | N/A |
| Color Temperature | N/A |
| PPF | 108 umol/s |
| QE / Fixture | 1.5 umol/J |
| Dimmable | N/A |
| Distribution | >100° |
| Finish | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 30.75 |
| Height (Inches) | 2.0 |
| Width (Inches) | 6.63 |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Temperature | 32°F |
| Power Source | 10' Power Cord |
| Rated Hours | 60,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | GL-72-MV |
| Manufacturer Order # | 55401161 |
| Premier Part # | N/A |
Write your content here...