ETI 54677441 WR-4-57-940-MV-D High Lumen 57W LED Wrap 0-10V Dimmable
- ETI 54677441
- WR-4-57-940-MV-D High Lumen LED Wrap Fixture 0-10V Dimming
ETI 54677441 WR-4-57-940-MV-D High Lumen 57W LED Wrap 0-10V Dimmable
ETI 54677441 is a high output LED Wrap fixture, delivering 5200 lumens on 57W with amazing 90+ CRI. 4000K Cool White. Wide 110 Degree Beam Angle. 120-277V and 0-10V dimmable. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. UL damp rated.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | ETI |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| Fluorescent Equivalent | 96W |
| Watts | 57W |
| Lumens | 5200 |
| Lumens Per Watt | 91 |
| Dimmable | 0-10V |
| Color Temperature | 4000K |
| CRI | >90 |
| R9 | 77 |
| Beam Angle | 110° |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Finish | White |
| Length (M.O.L.) Inches | 48 |
| Height (Inches) | 3.2 |
| Width (Inches) | 10 |
| Minimum Temperature | -4°F |
| Maximum Temp | 113°F |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | WR-4-57-940-MV-D |
| Manufacturer Order # | 54677441 |
| Premier Part # | 54677441 |
Write your content here...