ETI 54614242 FM-24-40-840-SV-D-E 24" Round LED Flushmount Reva Stepped Lens 40W 120V 4000K
- Buy 4 for $89.95 each and save 10%
- Buy 37 for $81.55 each and save 18%
- ETI 54614242
- FM-24-40-840-SV-D-E - 24" Round LED Flushmount
ETI FM-24-40-840-SV-D-E 54614242 24" Round LED Flushmount Reva Stepped Lens 40W 120V 4000K
ETI's large 24" Round Flushmount is the only kind of it's size. 120V TRIAC dimming. Energy star rated. 40W 2900 lumens in 4000K. Direct-wire install.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | ETI |
|---|---|
| Watts | 40W |
| Base Type | Direct |
| Incandescent Equivalent | 300W |
| CFL Equivalent | N/A |
| Lumens | 2900 |
| Lumens Per Watt | 72.50 |
| Recessed Housing | 24" |
| Volts | 120V |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Beam Angle | 120° |
| CBCP | N/A |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Finish | N/A |
| Dimmable | 120V |
| Power Factor | >0.9 |
| DLC Listed | N/A |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Nominal Size | 24" |
| Diameter (Inches) | 24 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.6 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Case Quantity | 2 |
| Manufacturer Order # | 54614242 |
| Manufacturer Part # | FM-24-40-840-SV-D-E |
| Premier Part # | NFXDEC0330 |
Write your content here...