ETI 54206161 GL-15-MV 4' LED T8 Grow Light 15W 26 µmol/s PPF 10/Case
- ETI 54206161
- GL-15-MV 4' Type B LED T8 Grow Light - 10/Case
ETI 54206161 GL-15-MV 4' LED T8 Grow Light 15W 26 µmol/s PPF 10/Case
The ETI GL-15-MV is a 4' LED T8 Grow Light with a Full Spectrum White and Dual Band Light Spectrum. Wall switch can be used to switch between modes. Type B ballast bypass installation mode with single-end wiring. Typical PPF of 26 µmol/s with a 100 Degree Beam Angle. 120-277V. 15W and rated for 50,000 hours. Sold by the case of 10 for shipping purposes.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | ETI |
|---|---|
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Watts | 15W |
| Lumens | N/A |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Volts | 120-277V |
| Frequency | 50/60Hz |
| CRI | N/A |
| Color Temperature | N/A |
| PPF | 26 umol/s |
| QE / Fixture | N/A |
| Dimmable | N/A |
| Distribution | >100° |
| Finish | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.75 |
| Height (Inches) | N/A |
| Width (Inches) | 1.0 |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Temperature | -13°F |
| Power Source | Socket |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | GL-15-MV |
| Manufacturer Order # | 54206161 |
| Premier Part # | N/A |
Write your content here...