ETI 53503111 UC-18-9-930-SV-D 18" LED Under Cabinet Fixture 3000K-2200K 1/Ea
- Premier# NFX1924 - ETI 53503111
- UC-18-9-930-SV-D - Beam Adjustable LED Undercabinet Light 18" 3000K-2200K
ETI 53503111 UC-18-9-930-SV-D 18" LED Under Cabinet Fixture 3000K-2200K 1/Ea
ETI Undercabinet LED Fixtures are linkable and come in various lengths - from 12" up to 42". Most feature their dim-to-warm technology which means at max power they are 3000K color temp and when dimming they dim down to an amber 2200K. 120V only. Direct wire or plug-in. Energy Star rated. Easy installation including MAGNA MOUNT and screw mount. Maintenance free - all integrated, so no replacing bulbs! Beam Adjustable on fixture.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | ETI |
|---|---|
| Watts | 9W |
| Lumens | 500 |
| Lumens Per Watt | 56 |
| Volts | 120V |
| Color Temperature | 2200K-3000K |
| Dimmable | Triac |
| CRI | 90 |
| R9 | 60 |
| Beam Angle | 90° |
| Diffuser | N/A |
| Finish | White |
| Frequency | 60Hz |
| Length (M.O.L.) Inches | 18 |
| Width (Inches) | 2.4 |
| Height (Inches) | 1.1 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Minimum Temperature | -4°F |
| Maximum Temp | 113°F |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Certifications | UL |
| Manufacturer Order # | 53503111 |
| Manufacturer Part # | UC-18-9-930-SV-D |
| Premier Part # | NFX1924 |
Write your content here...