Espen Technology VEMB20W Emergency LED Driver for Type B T8 T5
- Espen Tech VEMB20W Type B LED Emergency Driver
Espen Technology VEMB20W Emergency LED Driver for Type B T8 T5
Espen Technology has developed a long-awaited Emergency solution for Type B LED T8 and T5 tubes. Espen's VEMB20W LED Emergency Driver will power up a Type B (aka direct-wire or bypass ballast) LED T8 or T5 up to 20W of power during a power outage. the emergency driver test leads allow the user further peace of mind knowing the driver is installed and operating correctly. Up to 90 minutes of illumination time out of this durable steel constructed driver. Long-life, maintenance free, nickel-cadmium rechargeable battery. 30°F to 120°F Ambient Operating temperature. Suitable for damp locations. Backed by a 5 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Espen Technology |
|---|---|
| Watts | 20W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | Lamp Dependent |
| Lumens Per Watt | Lamp Dependent |
| Volts | 120-277V |
| CRI | Lamp Dependent |
| Color Temperature | Lamp Dependent |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Lamp Dependent |
| Length (M.O.L.) Inches | Lamp Dependent |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | Lamp Dependent |
| Light Emitting Area | Lamp Dependent |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | N/A |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 120°F |
| Minimum Starting Temp | 30°F |
| Certifications | UL924, NFPA 101 Life Safety, NEC, OSHA |
| Case Quantity | N/A |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | VEMB20W |
| Premier Part # | VEMB20W |
Write your content here...