Espen Technology LB31T8U/850/13P-AB Type AB 1-5/8" LED Ubend Case/24
- Premier# LT8UB1-5/850K13W-ES
- Espen Technology LB31T8U/850/13P-AB Type AB 1-5/8" Skinny LED Ubend 5000K
Espen Technology LB31T8U/850/13P-AB Use or Bypass Ballast 1-5/8" LED Ubend Case/24
Espen Technology has developed a Type AB LED Ubend, which means it can work on the existing compatible ballast or bypass the ballast and wire direct. Double-end wired in bypass mode, so no socket re-wiring. Long 50,000 hour life with a 5 year manufacturer warranty. Available in 3000K, 3500K, 4000K or 5000K. 120-277V in bypass configuration. 83 CRI. Compatible with sensors and controls. High performance plastic series with 240 Degree Beam spread. Sold by the case of 24 only.
| Manufacturer | Espen Technology |
|---|---|
| Watts | 13W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 2000 |
| Lumens Per Watt | 153 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 83 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimmable | Only on compatible dimming ballast |
| Base Type | G13 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Plastic |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 240° |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Certifications | UL/DLC |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LB31T8U/850/13P-AB |
| Manufacturer Order # | LB31T8U/850/13P-AB |
| Premier Part # | LT8UB1-5/850K13W-ES |
Write your content here...