Energy Focus LEDFLT8-840-413-338F 300D Series 13W Flicker Free LED T8
- Buy 50 for $10.55 each and save 19%
- Premier# LT8xxK13W-EF
- Energy Focus LEDFLT8-840-413-338F
Energy Focus LEDFLT8-840-413-338F 300D Series Flicker Free LED T8
The 300D Series LED Tube from Energy Focus has the lowest flicker level of any Type B (direct wire) LED T8 on the market! Backed by a 10 year warranty, these are to be installed direct wire with a non-shunted socket to one end (other end has no internal connections). Durable shatterproof plastic construction that delivers ~1600 lumens on 13W. Available in 3500K, 4000K or 5000K color temps.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Energy Focus |
|---|---|
| Watts | 13W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1560 |
| Lumens Per Watt | 120 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Length (M.O.L.) Inches | 48 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 120° |
| Light Emitting Area | 120° |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | 60,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 50°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Certifications | DLC |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 10 Year |
| Manufacturer Part # | LEDFLT8-8xx-413-338F |
| Manufacturer Order # | LEDFLT8-8xx-413-338F |
| Premier Part # | LT8xxK13W-EF |
Write your content here...