Eiko 81185 SP105/41/MOG 105W CFL Spiral 4100K E39 Mogul Base
- Premier# CS105/41M
Eiko 81185 SP105/41/MOG 105W CFL Spiral 4100K E39 Mogul Base
Eiko's 105W CFL Spiral puts out 7000 lumens, replacing up to 420W Incandescent lamps. E39 Mogul Base. Not for use in enclosed ares with no air flow. Contains mercury.
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 105W |
| Incandescent Equivalent | 420W |
| Lumens | 7000 |
| Volts | 120V |
| Base Type | E39 |
| Color Temperature | 4100K |
| CRI | >80 |
| Rated Hours | 10,000 |
| Dimmable | No |
| Lamp Type | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 11.26 |
| Diameter (Inches) | 4.02 |
| Case Quantity | 10 |
| Manufacturer Part # | 81185 |
| Manufacturer Order # | SP105/41/MOG |
| Premier Part # | CS105/41M |
Write your content here...