Eiko 14980 LH1-PS160-FCCT-H LED Linear Highbay 160W/130W/110W/90W 4000K/5000K 120-347V
- Buy 20 for $125.00 each and save 17%
- Buy 75 for $112.80 each and save 25%
- Eiko 14980 LH1-PS160-FCCT-H
Eiko 14980 LH1-PS160-FCCT-H Power & Color Selectable Linear LED Highbay 90W-160W
Eiko has a versatile set of linear LED highbays for replacing HID and fluorescent sources! This model is power selectable between 160W, 130W, 110W and 90W. These four power settings allow the user to switch between different light levels, from 24,000 lumens at 160W down to 13,500 lumens at 90W. This allows for replacing 150W-400W HID sources as well as 6-lamp 32W T8 fluorescents or 4-lamp 54W T5HO setups. Excellent efficiency throughout at 150 lumens per watt. This unit is also color selectable between 4000K and 5000K. 120V-347V. Strong polycarbonate lens. IP20 damp rated. DLC Premium and rated for 100,000 hours! Get an optional PIR sensor to add easy controls for a low cost! Adding controls can be a boon for garnering rebates as well.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Volts | 120-347V |
| HID Equivalent | 150W-400W |
| Fluorescent Equivalent | 4-Lamp T5HO |
| Watts | 160W/130W/110W/90W |
| Lumens | 13,500-24,000 |
| Lumens Per Watt | 150 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 4000K/5000K |
| Kelvin | 4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | 90° |
| Finish | White |
| Nominal Size | 24" |
| Length (M.O.L.) Inches | 23.0 |
| Height (Inches) | 11.0 |
| Width (Inches) | 2.19 |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 122ºF |
| DLC Version | DLC Premium |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LH1-PS160-FCCT-H |
| Manufacturer Order # | 14980 |
| Premier Part # | LLHB2FTCCTPS160W-E |
Write your content here...