Eiko 13796 VL1-24PS45-FCCT-H 2x4 Volumetric LED VL1 Troffer 35K/4K/5K 45W/35W/26W 2-Pack
- Buy 5 for $190.95 each and save 5%
- Buy 10 for $182.95 each and save 9%
- Premier# LCBT2X4CCTPS45W-E
Eiko VL1-24PS45-FCCT-H 13796 2x4 Volumetric LED Troffer 35K/4K/5K 45W/35W/26W 120-347V
Eiko developed a new series of volumetric LED troffers that are color and power selectable! Choose between 3500K, 4000K and 5000K on the fixture itself as well as power options of 45W, 35W and 26W. At 140 lumens per watt, these allow for lumen levels of 3640 lumens-6300 lumens. 120-347V universal voltage. 0-10V dimming. Also available in 1x4 and 2x2. Optional mounts include a recessed mount kit or a surface mount kit. Emergency backup kits available at different lumen levels as well as a PIR sensor.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Volts | 120-347V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 45W/35W/26W |
| Lumens | 6300/4900/3640 |
| Lumens Per Watt | 140 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | White |
| Nominal Size | 2x4 |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.8 |
| Height (Inches) | 23.7 |
| Width (Inches) | 2.1 |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 50ºC |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | VL1-24PS45-FCCT-H |
| Manufacturer Order # | 13796 |
| Premier Part # | LCBT2X4CCTPS45W-E |
Write your content here...