Eiko 13083 L17WBR40/P/827/D Dimmable 17W LED BR40 2700K 100W Equivalent
- Buy 12 for $6.95 each and save 5%
- Buy 36 for $6.50 each and save 11%
- Premier# LR4027K17W-E
- Eiko 13083 L17WBR40/P/827/D - Dimmable LED BR40 17W 2700K
Eiko 13083 L17WBR40/P/827/D Dimmable 17W LED BR40 2700K 100W Equivalent
Eiko has a wide variety of BR reflector lamps in all sizes; R20, BR30 or BR40. This particular lamp is a 100-120W equivalent LED BR40 that delivers 1400 lumens on 17W in 2700K color. Available in 2700K, 3000K or 4000K. Dimmable on 120V line voltage. Energy Star rated 25,000 hour long-lasting LED.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 17W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Lumens | 1400 |
| Lumens Per Watt | 82 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80+ |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | BR40 |
| Lamp Type | Reflector |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.26 |
| Diameter (Inches) | 4.72 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | L17WBR40/P/827/D |
| Manufacturer Order # | 13083 |
| Premier Part # | LR4027K17W-E |
Write your content here...