Eiko 12894 L8.5WPLC/AB/8FCCT/U/G24D/V 8.5W Vertical LED PLC G24d Type A+B 3000K-4000K
- Buy 24 for $6.95 each and save 7%
- Buy 96 for $6.35 each and save 15%
- Premier# LPLC3CCT8WG24DAB/V-E
- Eiko 12894 L8.5WPLC/AB/8FCCT/U/G24D/V - 8.5W LED PLC G24d Uses/Bypasses Ballast
Eiko 12894 L8.5WPLC/AB/8FCCT/U/G24D/V 8.5W Vertical LED PLC G24d Type A+B 3000K-4000K
Nobody covers LED PL lamps quite like Eiko! This lamp is a 2-pin G24d base vertical LED PLC that is Type AB, meaning it can work on the existing CFL's ballast or can bypass the ballast and wire direct. This allows it to replace CFL's with a G24d, GX24d, G24q or GX24q base! The newest models are color selectable, so you can choose between 3000K, 3500K or 4000K on the bulb itself. At 8.5W 1120 lumens, these are designed to replace CFLs between 18W-26W. Vertical downlight orientation with a 110° beam spread. With pin-base CFL lamps on the outs and being outlawed in various states, now is the time to convert and with the Type AB install method it is easy to make the change. Type AB also often referred to as Type D, Type A+B, or dual mode. At 50,000 hours lifespan, these last up to 5x longer than fluorescent PL lamps. Non-dimmable. Designed of durable plastic and instant-on. 5 Year limited warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 8.5W |
| CFL Equivalent | 18W-26W |
| Old LED Version | N/A |
| Lamp Type | 2-Pin LED PL |
| Lumens | 1120 |
| Lumens Per Watt | 132 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000K/3500K/4000K |
| Kelvin | 3000K/3500K/4000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G24d |
| Bulb Shape | PL |
| Beam Angle | 120° |
| Orientation | Vertical |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.12 |
| Width (Inches) | 2.76 |
| Height (Inches) | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L8.5WPLC/AB/8FCCT/U/G24D/V |
| Manufacturer Order # | 12894 |
| Premier Part # | LPLC3CCT8WG24DAB/V-E |