Eiko 12569 LW4/PS45/FCCT3/HD 4' LED Prismatic Wrap Fixture 45W/36W/27W 3500K/4000K/5000K
- Buy 12 for $71.95 each and save 15%
- Eiko 12569 LW4/PS45/FCCT3/HD
Eiko 12569 LW4/PS45/FCCT3/HD 4' LED Linear Wrap Fixture Prismatic Lens Color/Power
Eiko's new linear LED wraps come with the new color + power select features we have come to expect, yet they maintain the classic prismatic-lens look. Color selectable between 3500K, 4000K and 5000K as well as power selectable for choosing between 45W, 36W and 27W. All-internal LED fixture - no LED tubes needed! 0-10V dimmable. L70 of 50,000 hours with 5 year limited manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Volts | 120-347V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | 100W |
| Watts | 45W/36W/27W |
| Lumens | 3375/4320/5175 |
| Lumens Per Watt | 115 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | White |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 48.03 |
| Height (Inches) | 2.60 |
| Width (Inches) | 6.93 |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 122ºF |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | 12569 |
| Premier Part # | LW4/PS45/FCCT3/HD |
Write your content here...