Eiko 10774 LED11WPAR30S/FL/830-DIM-G9 11W 3000K 40° Flood LED PAR30 Short Neck
- Premier# LP3030KFL11W-E
- Eiko LED11WPAR30S/FL/830-DIM-G9 11W Short Neck LED PAR30
Eiko 10774 LED11WPAR30S/FL/830-DIM-G9 11W 3000K 40° Flood LED PAR30 Short Neck
Eiko LED PAR replacement lamps are efficient upgrades for halogen and incandescent bulbs. Available in PAR20, PAR30 Short Neck, PAR30 Long Neck, and PAR38 sizes. Compatible with a wide array of dimmers. 25,000+ hour rated life for Energy Star approved lamps with a 5 year manufacturer warranty. 120V only. Damp rated for outdoor use.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 11W |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Halogen Equivalent | 75W |
| Lumens | 850 |
| Lumens Per Watt | 77 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80+ |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR30SN |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.62 |
| Diameter (Inches) | 3.74 |
| Beam Angle | 40° |
| CBCP | N/A |
| Power Factor | >.9 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 104ºF |
| Minimum Starting Temp | -40ºF |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | LED11WPAR30S/FL/830-DIM-G9 |
| Manufacturer Order # | 10774 |
| Premier Part # | LP3030KFL11W-E |
Write your content here...