Eiko 10480 10481 LED24WT8/60/865-DS-G8 24W 60" LED Sign Tube Case/10
- Premier# LT8xxK24WSIGN-E
- Eiko 10480 10481 LED24WT8/60/865-DS-G8 24W 60" LED Sign Tube Case/10
Eiko 10480 10481 LED24WT8/60/865-DS-G8 24W 60" LED Sign Tube Case/10
Eiko LED Sign Tubes replace existing T8HO/T12HO lamps in signs and light boxes. These have the same R17d HO base so no need to change out sockets and they bypass the ballast for added long-term savings. Available in 4000K Cool White or 6500K Daylight+. Wide 330 Degree Beam Spread. High efficacy of 121-140 lumens per watt. 120-277V. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Sold by the case of 10.
Brochures & Cut Sheets
ETI Decorative Color Preference Flushmount LED Fixture Info Sheet
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 24W |
| Fluorescent Equivalent | 54W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 2900 |
| Lumens Per Watt | 121 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 4000K/6500K |
| Kelvin | 4000K/6500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | R17d |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | N/A |
| Nominal Size | 60" |
| Length (M.O.L.) Inches | 57.91 |
| Width (Inches) | 1.10 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 330° |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -22°F |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 10 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED24WT8/60/865-DS-G8 |
| Manufacturer Order # | 10480/10481 |
| Premier Part # | LT8xxK24WSIGN-E |
Write your content here...