Eiko 10170 LED12W4PV/G24Q/830DM-G7 12W 4-Pin G24q Use/Bypass Ballast
- Premier# LPL30K12WCOMBO/V-E
- Eiko 10170 LED12W4PV/G24Q/830DM-G7 12W 4-Pin G24q Use/Bypass Ballast
Eiko 10170 LED12W4PV/G24Q/830DM-G7 12W 4-Pin G24q Use/Bypass Ballast
Eiko has a new series of LED PL lamps that can use the existing magnetic or Electronic ballast as well as bypass them and wire direct to line voltage. At 50,000 hours lifespan, these last up to 5x longer than fluorescent pl lamps. Rotatable base with 140° beam spread. 12W vertical-orientation lamp replaces 26W CFL and measures in at 3.78" length. Compatible with G24q or GX24q bases. Non-dimmable. Shatter-resistant and instant-on. 5 Year limited warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 12W |
| CFL Equivalent | 26W |
| Old LED Version | N/A |
| Lamp Type | 4-Pin LED PL |
| Lumens | 1100 |
| Lumens Per Watt | 92 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G24q/GX24q |
| Bulb Shape | PL |
| Beam Angle | 140° |
| Orientation | Vertical |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.78 |
| Width (Inches) | 2.99 |
| Height (Inches) | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 104°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 50 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED12W4PV/G24Q/830DM-G7 |
| Manufacturer Order # | 10170 |
| Premier Part # | LPL30K12WCOMBO/V-E |
Write your content here...