Eiko 10143 VRT2-240/C5/740-U-D-T3-BZ VERT LED Site Light 185W 4000K
- Eiko 10143 VRT2-240/C5/740-U-D-T3-BZ
- Eiko Vert LED Site Lighter 4000K 185W 24,000 Lumens T3
Eiko 10143 VRT2-240/C5/740-U-D-T3-BZ VERT LED Site Light 185W 4000K
The Eiko LED VERT Site Light is packed with power and designed for versatile use in parking areas, automotive dealerships, and other outdoor applications. Diecast aluminum body with durable powder coast finish and UV stabilized polycarbonate lens. Available in multiple lumen packages from 100W up to 300W, in 4000K/5000K or T3/T5 distribution. Must choose mounting option: 2-3/8" Slipfitter, Direct Mount or Yoke Mount. 5 year warranty and 60,000 hours. 480V available as special order.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Volts | 100-277V |
| HID Equivalent | 400-1000W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 185W |
| Lumens | 24,000 |
| Lumens Per Watt | 129 |
| CRI | 70+ |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | T3 |
| Finish | Bronze |
| Length (M.O.L.) Inches | 26.2-28.11 (depends on mounting) |
| Height (Inches) | 3.5-6.3 (depends on mounting) |
| Width (Inches) | 13.1 |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Maximum Temp | 122ºF |
| Rated Hours | 60,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | 10143 |
| Premier Part # | VRT2-240/C5/740-U-D-T3-BZ |
Write your content here...