Eiko 10083 LED6WG25/830-DIM-G8 LED G25 6W Frosted E26 Bulb 3000K
- Premier# LG2530K6W/F-E - 50W Equivalent LED
- Eiko 10083 LED6WG25/830-DIM-G8 Dimmable LED G25 3000K E26 6W
Eiko 10083 LED6WG25/830-DIM-G8 LED G25 6W Frosted E26 Bulb 3000K
Eiko Litespan LED G25 lamps are direct replacements for 40W-60W incandescent globes. Rated for 25,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Available in 2700K, 3000K or 4000K (3000K and 4000K versions are Energy Star 2.0+ rated). 120V. Not for use in enclosed fixtures. Frosted lens.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 6W |
| Incandescent Equivalent | 40W-50W |
| Lumens | 450 |
| Lumens Per Watt | 75 |
| Volts | 120V |
| CRI | >80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | G25 |
| Lamp Type | G25 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.46 |
| Diameter (Inches) | 3.15 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED6WG25/830-DIM-G8 |
| Manufacturer Order # | 10083 |
| Premier Part # | LG2530K6W/F-E |
Write your content here...