Eiko 10013 LED7WGU10/NFL/830-DIM-G8 LED GU10 Base MR16 7W 3000K 25°
- Buy 30 for $5.75 each and save 12%
- Premier# PLATE500NFL30KG8
Eiko 10013 LED7WGU10/NFL/830-DIM-G8 LED GU10 Base MR16 7W 3000K 25°
Replace inefficient halogen MR16 lamps with a 7W LED equivalent! Available in 2700K, 3000K and 4000K color temps and beam angles of 25 Degree or 40 Degree. 25,000 hour rating, roughly 30x longer than halogen or incandescent. GU10 twist base. 5 year limited warranty.
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 7W |
| Halogen Equivalent | 50W |
| Lumens | 500 |
| Lumens Per Watt | 71.4 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80+ |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Beam Angle | 25° |
| CBCP | N/A |
| Bulb Shape | MR16 |
| Base Type | GU10 |
| Length (M.O.L.) Inches | 2.19 |
| Diameter (Inches) | 1.97 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 40° C |
| Minimum Starting Temp | -40° C |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED7WGU10/NFL/830-DIM-G8 |
| Manufacturer Order # | 10013 |
| Premier Part # | PLATE500NFL30KG8 |
Write your content here...