Eiko 10011 LED7WGU10/FL/830-DIM-G8 LED GU10 Base MR16 7W 3000K 40°
- Premier# PLATE500FL30KG8
Eiko 10011 LED7WGU10/FL/830-DIM-G8 LED GU10 Base MR16 7W 3000K 40°
Replace inefficient halogen MR16 lamps with a 7W LED equivalent! Available in 2700K, 3000K and 4000K color temps and beam angles of 25 Degree or 40 Degree. 25,000 hour rating, roughly 30x longer than halogen or incandescent. GU10 twist base. 5 year limited warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 7W |
| Halogen Equivalent | 50W |
| Lumens | 500 |
| Lumens Per Watt | 71.4 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80+ |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Beam Angle | 40° |
| CBCP | N/A |
| Bulb Shape | MR16 |
| Base Type | GU10 |
| Length (M.O.L.) Inches | 2.19 |
| Diameter (Inches) | 1.97 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 40° C |
| Minimum Starting Temp | -40° C |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED7WGU10/FL/830-DIM-G8 |
| Manufacturer Order # | 10011 |
| Premier Part # | PLATE500FL30KG8 |
Write your content here...