Eiko 09568 LED43WT8/96/850-DBL-G7D 43W 8' Single Pin LED T8 5000K - Case of 10
- Buy 8 for $249.95 each and save 50%
- Premier# LT88FT50K43WGC-E
- Eiko LED43WT8/96/850-DBL-G7D - Case of 10
Eiko 09568 LED43WT8/96/850-DBL-G7D 43W 8' Single Pin LED T8 5000K
8' Single-Pin LED T8 from Eiko that is designed to replace 8' fluorescent lamps with the same Fa8 single-pin base. Delivers up to 5500 lumens on 43W and bypasses the ballast and wires direct. Rated fpr 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty.
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 43W |
| Fluorescent Equivalent | 75W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 5500 |
| Lumens Per Watt | 127.91 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | FA8 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Coated Glass |
| Nominal Size | 96" |
| Length (M.O.L.) Inches | 94 |
| Width (Inches) | 1.08 |
| Height (Inches) | 1.31 |
| Beam Angle | 325° |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | NSF/UL |
| Case Quantity | 10 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LED43WT8/96/850-DBL-G7D |
| Manufacturer Order # | 09568 |
| Premier Part # | LT88FT50K43WGC-E |
Write your content here...