Eiko 09513 LED15PAR38/FL/827K-DIM-G7 15W 2700K 40° Flood LED PAR38
- Premier# LP3827KFL15W-E
- Eiko LED15PAR38/FL/827K-DIM-G7 15W LED PAR38
Eiko 09513 LED15PAR38/FL/827K-DIM-G7 - 120W Halogen Equivalent
Eiko LED PAR38 lamps are direct replacements for halogen PAR lamps. Save up to 80% on these Energy Star rated LED PAR lamps that come rated for 25,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. 13W replaces 90W halogen, 15W replaces 120W halogen and 20W replaces 150W halogens. Available in various color temp and beam angle configurations.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 15W |
| Incandescent Equivalent | 120W |
| Halogen Equivalent | 120W |
| Lumens | 1250 |
| Lumens Per Watt | 83 |
| Volts | 120V |
| CRI | 83 |
| R9 | 10 |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR38 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.16 |
| Diameter (Inches) | 4.72 |
| Beam Angle | 40° |
| CBCP | 2444 |
| Power Factor | 0.9 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 104ºF |
| Minimum Starting Temp | -40ºF |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | LED15PAR38/FL/827K-DIM-G7 |
| Manufacturer Order # | 09513 |
| Premier Part # | LP3827KFL15W-E |
Write your content here...