Columbia LXEM LED Vaportight Fixture Enclosed and Gasketed Fiberglass Extreme Environment
- Columbia LXEM LED Vaportight Fixture
Columbia LXEM LED Vaportight Fixture Enclosed & Gasketed 2' or 4'
The Columbia LXEM is is an LED Vaportight Fixture designed to withstand the most demanding applications. Fully enclosed and gasketed fiberglass lens for extreme environments as well as food service areas. Available in 2', 4' and 8' lengths and in several lumen packages. High efficacy of up to 143 LPW and an 80+ CRI. IP65 in 2' and IP67 in 4'. DLC rated. 0-10V dimming optional. Various mounting options. Emergency battery back-up available (1400 lumens).
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Columbia Lighting |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Watts | 21-47 |
| Lumens | 2145-6763 |
| Lumens Per Watt | Up to 143 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V Optional |
| Distribution | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 24-48 |
| Height (Inches) | 5-5/8 |
| Width (Inches) | 6-7/9 |
| Wet/Damp Rated | IP65-IP67 |
| Maximum Temp | 40°C-50°C |
| Rated Hours | 60,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Order # | LXEM |
Write your content here...