Columbia Lighting LWS 16" x 24" LED Suspended High Bay Fixture
- Columbia Lighting LWS LED High Bay/Low Bay Fixture
- 100,000 Hours - Four Light Level Options - Narrow/Wide Distribution - 83 CRI
Columbia Lighting LWS - LED High Bay/Low Bay Fixture
The LWS is a powerful, compact, LED Suspended Wrap Highbay / Lowbay with narrow or wide distribution, simple installation and a variety of options. Available in numerous color temperatures (3000K/3500K/4000K/5000K) and light levels (Medium Lumen/High Lumen/Very High Lumen/Xtra High Lumen). LWS can also include a quick and simple aircraft cable hanging system or pendant mounting bracket. Long-life, 100,000 hour LEDs at L70 reduce life cycle maintenance costs associated with the 150W-400W Metal Halides they replace.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Columbia Lighting |
|---|---|
| Volts | 120-477v |
| HID Equivalent | 150W-400W |
| Watts | 87/110/146/163 |
| Lumens | 9750-20,400 |
| Lumens Per Watt | 124/125/119/118 |
| CRI | 83 |
| Color Temperature | 3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | Wide/Narrow |
| Height (Inches) | 16 |
| Width (Inches) | 24 |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Order # | LWS-40K-HL-W-ED-U-ELL14 (example, will vary based on specs chosen) |
| Premier Part # | LWS |
Write your content here...