Columbia Lighting 1x4 LCAT LCAT14-35LWG-EDU LED Architectural Troffer - 1/Ea
- Columbia Lighting 1x4 LCAT LED Troffer Fixture
- Columbia Lighting LCAT14-35LWG-EDU 1x4 LCAT LED Troffer Fixture
Columbia Lighting LCAT14-35LWG-EDU 1x4 LCAT LED Troffer Fixture
Columbia's LCAT provides both design and value with an architectural appearance. High efficiency acrylic center lens features linear prisms for high performance without pixelation. Four LED color choices as well as multiple lumen packages and driver options to satisfy different applications. LED modules and electrical accessible from below. Recessed, surface-mount or cable-mount. DLC Qualified. Also available in 2x4 and 2x2 sizing.
| Manufacturer | Columbia Lighting |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 32W |
| Lumens | 4451 |
| Lumens Per Watt | N/A |
| CRI | N/A |
| Color Temperature | 3500K |
| Kelvin | 3500K |
| Dimmable | N/A |
| Distribution | N/A |
| Finish | N/A |
| Nominal Size | 1x4 |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Width (Inches) | N/A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | N/A |
| Rated Hours | N/A |
| Warranty | N/A |
| Manufacturer Part # | LCAT14-35LWG-EDU |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | NFX0872 |
Write your content here...