AcuityControls CM 9 Sensor Switch 360 Degree Occupancy Sensor
- Premier# CM-9 - Sensor Switch Passive Infrared Sensor
- Low Voltage - Ceiling Mount - 360° Occupancy Sensor
Sensor Switch CM 9 - 360° Occupancy Sensor
The CM family of ceiling mount occupancy sensors provide a range of sensor solutions for applications with finished ceilings. CM family sensors utilize 100% digital Passive Infrared (PIR) detection and are available with several lens options, providing flexibility for multiple mounting height and coverage pattern requirements.
Brochures & Cut Sheets
| Volts | 12-24 VAC/VDC |
|---|---|
| Mounting | 3.5" octagon box, ceiling tile surface, single gang box |
| Current Draw | Standard 4 mA - 16 mA with Low Voltage Relay |
| Dimming Load | Sinks <20 mA; ~40 Ballasts @ .5 mA each |
| Recommended Power Pack | PP20 |
| Diameter (Inches) | 4.55 |
| Height (Inches) | 1.55 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | CM 9 |
| Premier Part # | CM-9 |
Write your content here...