Above All Lighting V-Line LED Flood Light Luminaire
- Above All Lighting V-Line LED Flood
Above All Lighting V-Line LED Flood Light Luminaire
The V-Line LED Flood Light has all the power and options needed to replace any outdoor HID fixture. Designed with die-casted aluminum housing and a high quality outdoor powder coat finish. Dark bronze finish color. Three different mounting options: Trunnion mount, knuckle mount (26W/38W/52W only) or slip fitter (primarily the high wattage options but also optional for lower watt floods). Available in six different light level options for replacing halogens of any size. 347-480V optional (not available for 26W or 38W). Photo control optional but only at 120V or 277V. Glare shield optional in two different sizes.
Brochures & Cut Sheets
| Volts | 127-277V/347-480V |
|---|---|
| HID Equivalent | Up to 750W |
| Watts | 26W/38W/52W/80W/100W/120W |
| Lumens | 3061/5100/6643/9619/12,014/14,185 |
| Lumens Per Watt | 117-128 |
| CRI | 70+ |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | 1-10V |
| Distribution | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 10.63/13.46 |
| Height (Inches) | 8.47 (Trunnion)/9.69 (Slip Fitter)/10.35 (Knuckle) |
| Width (Inches) | 9.09-9.17 (Trunnion)/8.39 (Slip Fitter)/8.85 (Knuckle) |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Maximum Temp | 40° |
| Rated Hours | 109,000 |
| Warranty | 10 Year |
| Manufacturer Order # | FL26501SF |
Write your content here...