150PAR/3FL 150W PAR38 Medium Side Prong Base LED Retrofit 17W
- Buy 24 for $85.95 each and save 9%
- Buy 48 for $75.50 each and save 20%
- Buy 84 for $65.75 each and save 31%
- Premier# 150SIDEPRONG-RETRO- 150PAR/3FL LED Retrofit
150PAR/3FL Medium Side Prong Base - 17W LED Retrofit
Do you have a rare medium side prong PAR lamp? These can be retrofitted to LED with our custom retrofit plate and dimmable LED lamp combination. Designed to replace 150PAR/3FL incandescent lamps with the side prong base. Our retrofit kit will mount inside your existing fixture and an LED bulb will screw into that kit. Simply remove your existing lamp, trim the sockets to wire and run the wire into the quick connect. Available in various configurations and delivers 1500-1700 lumens.
| Watts | 17W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | 150W |
| Lumens | 1500-1700 |
| Lumens Per Watt | 88-100 |
| Volts | 120V |
| CRI | 82 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K/3000K/4100K/5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.3 |
| Diameter (Inches) | 4.8 |
| Beam Angle | 15° Spot / 25° Narrow Flood / 40° Flood |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | 2700K-3000K in 25°/40° |
| Wet/Damp Rated | Dry |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | 150W-SIDEPRONG-RETRO |
Write your content here...