Ushio 1000398 MR16 Halogen 50W GU5.3 Base Pin 12V ***DISCONTINUED***
- Premier# EXN
Ushio 1000398 MR16 Halogen 50W GU5.3 Base Pin 12V
EXN halogen lamps have been discontinued with no stock left! Best to order an LED GU5.3 base equivalent.
| Manufacturer | Ushio |
|---|---|
| Watts | 50W |
| Lumens | N/A |
| Volts | 12V |
| CRI | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Rated Hours | 4000 |
| Base Type | GU5.3 |
| Lamp Type | MR16 |
| Beam Angle | N/A |
| Dimmable | Yes |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Manufacturer Part # | JR12V-50W/FL36 |
| Manufacturer Order # | 1000398 |
| Premier Part # | EXN |
Write your content here...