Topaz 2x4 LED Flat Panel F-L2X4/50W/835/D 3500K 50W Optional Emergency Backup
- Premier# F-L2X4/50W/835/D
- Topaz 2x4 LED Flat Panel - 3500K 50W 0-10v Dimming
Topaz F-L2X4/50W/835/D LED Panel 3500K 0-10V Dimmable
Replace inefficient fluorescent fixtures with Topaz's edge-to-edge, evenly diffused, glare free LED flat panels. Available in 3500K, 4000K, and 5000K. Designed for drop-in ceiling installations. Also available in 2x2 40W. Can save up to 45% on energy usage relative to traditional fluorescent fixtures. Includes 0-10V dimming capability. Optional emergency backup available for 90 minutes of uninterrupted service during a power loss (Emergency backup flat panels are non-DLC). Surface mount optional. White frame.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Topaz |
|---|---|
| Watts | 50W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Lumens | 4250 |
| Lumens Per Watt | 85 |
| Volts | 120-277V |
| Color Temperature | 3500K |
| CRI | 80 |
| Beam Angle | 150° |
| Dimmable | 0-10V |
| Lens Type | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 48" |
| Width (Inches) | 2-1/4" |
| Height (Inches) | 24" |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | F-L2X4/50W/835/D |
| Manufacturer Order # | 78640 |
| Premier Part # | F-L2X4/50W/835/D |
Write your content here...