TCP VTF4UZDSW45CCT12V 4' Select Series LED Vaportight 40W/46W/55W/65W 30K/35K/4K/5K/65K
- Buy 8 for $71.95 each and save 12%
- Premier# LVT4FT5CCTPS65W-T
TCP VTF4UZDSW45CCT12V 4' Selectable LED Vaportight Fixture 40W/46W/55W/66W 30K/35K/4K/5K/65K
TCP's LED Vaportight Fixtures are now selectable with even more versatility! Now featuring 3000K, 3500K, 4000K, 5000K and 6500K colors on this LED vaportight just by flicking a switch on the fixture. There are also four lumen levels to change from between 40W, 46W, 55W and 66W, ensuring whether you need standard or high lumen light levels, there will be an option for your application. IP65 rated for harsh environments indoors or outdoors. 120-277V universal voltage. 0-10V dimmable. Emergency battery backup available as an adder.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | 4xF32T8 |
| Watts | 40W/46W/55W/66W |
| Lumens | 6500/7500/8500/10,500 |
| Lumens Per Watt | 155-163 |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 3000K/3500K/4000K/5000K/6500K |
| Kelvin | 3000K-6500K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | White |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 48.5 |
| Height (Inches) | 3.09 |
| Width (Inches) | 4.07 |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Maximum Temp | 50°C |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | VTF4UZDSW45CCT12V |
| Premier Part # | LVT4FT5CCTPS65W-T |
Write your content here...