TCP TRV4UZDSW35CCT12V 2X4 Select Series Volumetric LED Troffer 17W/20W/28W/36W 3000K-6500K 2-Pack
- Buy 6 for $194.95 each and save 8%
- Premier# LCBT2X45CCTPS36W-T
TCP TRV4UZDSW35CCT12V 2X4 Select Series Volumetric LED Troffer 17W/20W/28W/36W 3000K-6500K 2-Pack
Replace any 2x4 fluorescent fixture with these TCP selectable 2x4 volumetric LED troffers! Also available in 2x2 and 1x4. Choose between 5 color temps, from 3000K all the way up to 6500K. There are also four light levels, so the end user can choose between 17W, 20W, 28W and 36W of high efficacy, uniform LED light. This makes it easy to meet various needs with just one SKU for each size to stock or order. Operates on 120-277V. 0-10V dimmable. Sold by the 2-pack for shipping purposes.
| Manufacturer | TCP |
|---|---|
| Watts | 17W/20W/28W/36W |
| Fluorescent Equivalent | 4xF32T8 |
| Lumens | N/A |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Volts | 120-277V |
| Color Temperature | 3000K/3500K/4000K/5000K/6500K |
| Kelvin | 3000K-6500K |
| CRI | 80 |
| Beam Angle | N/A |
| Dimmable | 0-10V |
| Power Factor | N/A |
| Lens Type | N/A |
| Nominal Size | 2x4 |
| Length (M.O.L.) Inches | 48 |
| Width (Inches) | 24 |
| Height (Inches) | 2.3 |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Version | DLC Standard |
| DLC Listed | Yes |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | TRV4UZDSW35CCT12V |
| Premier Part # | LCBT2X45CCTPS36W-T |
Write your content here...